لذت دیدار از آبشار گزو با ارتفاع 75 متر در دل جنگل های بکر

مدیر سایت مدیر سایت

مازندران - بابل

1 سال پیش

چند روز قبل از این که سفر خود را به شمال کشور شروع کنیم، با پرس و جویی که داشتیم، متوجه شدیم که با اجاره ویلا در دریا کنار، می توانیم به سادگی به بهترین جاذبه های گردشگری شمال دسترسی داشته باشیم. 
به همین دلیل از طریق وب سایت اجاره ویلا ویلایار، اقدام به اجاره ویلا دریا کنار نمودیم. از آن جا که تمایلی ندارم برای دیدن مراکز گردشگری تاپ، زیاده از حد از محل اقامت دور شوم، تصمیم گرفتم این سفر چند روزه را حول دریا کنار بچرخیم و از جاذبه های دیدنی آن بهره مند شویم. 

جاذبه گردشگری شمال آبشار گزو
هر چند که دوستان دیگرمان با اجاره ویلا در خزرشهر، چند روز بعد به ما ملحق شدند، اما فاصله این دو شهرک انقدر ها زیاد نیست که نتوانیم، برنامه ریزی های تفریحی مان را با هم انجام دهیم.
وقتی که دوستانمان را در رستورانی بیرون از شهرک دریا کنار ملاقات کردیم ( راستش را بخواهید دریا کنار و خزرشهر دو شهرک خصوصی هستتند که تنها ساکنین آن ها می توانند در شهرک تردد کنند به همین خاطر ما مجبور شدیم دوستان خود را بیرون از شهرک ملاقات کنیم و اولین شام تابستانه را دور هم در رستورانی جذاب بگذرانیم. )


وقتی که برای دوستانمان از خاطرات جنگل گردی در جنگل های سر سبز لفور گفتیم تمایل پیدا کردند تا این منطقه سرسبز را با هم ببینیم. 
البته تصمیم جمعی ما بر آن شد که به آبشار گزو برویم و از این آبشار طویل مازندرانی دیدن کنیم. 
به هر حال قرار ما بر این بود که کل روز بعد را حوالی آبشار گزو و جاذبه های طبیعی اطراف آن سپری کنیم. 

 

مسیر شناسی آبشار گزو ! اصلا آبشار گزو کجاست؟

آبشار گزو یکی از مرتفع ترین آبشارهای مازندران است که حدود 75 متر ارتفاع دارد.

از طرفی این آبشار در دل جنگل هایی واقع است که حس و حال شما را حسابی جای می آورد!

همین دو جمله کافی است برای این که انگیزه سفر به گزو را پیدا کنید و بار و بنه تان را ببندید و بروید.

جاذبه گردشگری شمال آبشار گزو

 

مسیر آبشار گزو از کدام مکان ها می گذرد؟

اول از هر چیز خوب است که بدانید، گزو، از مکان های گردشگری سواد کوه به شمار می آید. اما مسیر اصلی آن از دریا کنار را من در نقشه به شما معرفی کرده ام. 
برای دیدار از آبشار گزو از دریا کنار، می توانید دو مسیر متفاوت را برگزینید که البته این دو مسیر ، در شهر قائم شهر یکی می شوند! و از آن به بعد باید یک مسیر را طی کنید. 

نقشه آبشار گزو
نکته ای که وجود دارد این است که، یکی از این مسیرها، حدود 30 دقیقه مسافت بیشتری نسبت به دیگری دارد. 
برای ما که قصد رسیدن سریع به آبشار گزو داشتیم، مسیر مستقیم تر که با رنگ آبی مشخص شده است، بهترین انتخاب بود. 
بنابر این به راه افتادیم تا در مسیر جاده جنگل لفور قرار گرفتیم. 

جاذبه گردشگری شمال آبشار گزو

 

مسیر آبشار گزو از جنگل لفور

قرار است که برای دیدار از آبشار گزو ابتدا به جنگل لفور برویم و حدود 28 کیلومتر از آن جا رانندگی کنیم تا بتوانیم به اولین مقصد مقدس در میان این جنگل بکر دست پیدا کنیم. 
این مکان امام زاده ای است که به نام 3 بزرگوار شهرت دارد. 

 

دیدار از امام زاده 3 بزرگوار و امکانات آن 

امام زاده 3 بزرگوار در واقع یک بقعه ساده و قدیمی است که در آن مزار سه تن را مشاهده می کنید. در حقیقت امام زادگان 3 بزرگوار، محلی است که می توانید نیم استراحتی در آن جا داشته باشید نماز را بخوانید و برای دیدار از آبشار گزو نفس تازه کنید. 

جاذبه گردشگری شمال آبشار گزو
اطراف امام زاده 3 بزرگوار اتاق هایی وجود دارد که می توانید شبانه روزی آن ها را کرایه کنید. هر چند در برخی اوقات سال، این اتاق ها که ایوان دارند، رایگان داده می شوند، اما در تابستان امسال یعنی 97 که ما موفق به اتراق یکی دو ساعته تا ناهار شدیم، حدود 30 هزار تومان پرداخت کردیم. 
البته توصیه اکید می کنم که برای این سفر یک روزه، به آبشار گزو بهتر است که پاوربانک با خود به همراه داشته باشید چرا که روزها به دلیل استفاده از پنل های خورشیدی و شارژ، برق در این مکان وجود ندارد. اما شب ها کاملا روشن است و جای نگرانی نیست.

اجاره ویلا جنگلی نیز می تواند یکی از گزینه هایی باشد که به ذهن شما برسد اما به نظر من اگر بتوانید در کلبه هایی که در مسیر وجود دارد، برای یک شب اتراق کنید، لذتی را تجربه خواهید کرد که هرگز برایتان دوباره رخ نخواهد داد. 
بعد از این که، ناهار را در این محل گذراندیم و از طبیعت زیبای امام زاده 3 بزرگوار استفاده کردیم، خودرویمان را همان جا پارک کردیم و برای رفتن به محل آبشار گزو اماده شدیم. 
از آن جا که به همراه مان کودک داشتیم و مادر بزرگی سال خورده نیز به همراه مان بود، و امکان تردد مسیر طولانی آبشار گزو تا امام زاده 3 بزرگوار با پا برای آن ها فراهم نبود، تصمیم گرفتیم که آن ها را در اتاقکی که کرایه کرده بودیم رها کنیم و سریع به محل برویم و بعد از دیدار از آن برگردیم. 
این یک نکته مهم است که به همراه خود افراد سالخورده و کودک را نبرید چرا که محل آبشار گزو از یک جاده طولانی 30 دقیقه ای می گذرد که خاکی است و باید با پای پیاده آن را سپری کنید. 

جاذبه گردشگری شمال آبشار گزو امام زاده 3 بزرگوار

 

وضعیت آب و هوا در مسیر جاده آبشار گزو در جنگل لفور

ما در ابتدای فصل تابستان اقدام به سفر به شمال کردیم و برای یک سفر 15 روزه با اجاره ویلا در دریاکنار، سفر خود را آغاز کردیم. اما از آن جا که هوا در این ایام، کمی شرجی می شود، و گرمای هوا نیز احساس می شود، کمی در مسیرهای جنگل گردی، اذیت می شدیم. اما اگر شوق و ذوق دیدار از آبشار بلند بالای مازندران را داشته باشی و به خیال خنک کردن دست و صورت و پاهایت، به این مسیر پا بگذاری، سختی راه و رطوبت هوا تو را آزار نخواهد داد.

به نظر من، هر چند تو بتوانی، با اجاره ویلا استخردار یکی از بهترین تجربیات را در شمال برای آبتنی داشته باشی، اما لذت همراه بودن با یک استخر طبیعی و آبشار خنک انصافا چیز دیگری است.

 

بهترین زمان سفر به آبشار گزو چه فصلی است؟

این که چه فصلی به آبشار گزو بروید کاملا شخصی است و به نظر شما و روحیه تان بستگی دارد. اما از آن جا که مسیر کمی خاکی است و باید با پای پیاده بروید، ممکن است در فصل های بارانی مثل زمستان کمی اذیت شوید. اما نظر جمعی افرادی که به این منطقه سفر کرده اند این است که در فصل بهار، و فصل پاییز، بهترین زمانی است که می توانید برای سفر به آبشار گزو و عبور از جاده های جنگلی جنگل بکر لفور استفاده کنید. 
حالا اگر کودک درون شما انقدر فعال است که ریسک تپیدن در خاک و گل های مسیر در بارانی عجیب و غریب دارید، و دوست دارید هنگام دیدار از آبشار شر شر باران روی سرتان ببارد، این دیگر کاملا به اختیار خودتان است که اواخر آذرماه و دیماه به دیدار این منطقه بروید. 

جاذبه گردشگری شمال آبشار گزو امام زاده 3 بزرگوار

 

جذابیت های مسیر رسیدن به آبشار گزو 

وقتی که اولین گام هایت را از امام زاده 3 بزرگوار به سمت آبشار گزو بر می داری شاید این گام را با تردید برداری اما تصوراتی که در مورد آبشار گزو داری، و حتی به خاطر آوردن عکس هایی که من در این مطلب گذاشته ام قدمت را استوار تر می کند! فقط سی دقیقه باید پیاده روی کنی و این فاصله زیادی نیست. 
از آن جا که جذابیت ها زیادی در مسیرت قرار دارد تا بتوانی به آبشار گزو برسی، این 30 دقیقه را بدون این که حتی حس کنی سپری خواهی کرد. 

جاذبه گردشگری شمال آبشار گزو امام زاده 3 بزرگوار

 

جاده های پر پیچ از میان درختان و جنگل ها 

اولین چیزی که به من لذت می داد جاده های پر پیچ و خمی بود که گاهی از روی سطح های صاف رد می شد و گاهی، از میان درختان در جنگل گذر می کرد و گاهی نیز پایمان را روی ریشه های قدیمی درختان قطور و طویل العمر می کشید. 
برای لذت بردن از مسیر باید چشمت را حسابی باز کنی تا بتوانی جذابیت هایی را ببینی که ممکن است هیچ جای دنیا نبینی. 

 

لمس درختانی که هرگز در عمرم ندیده ام

در این مسیر سی دقیقه ای با انواه و اقسام درختان مواجه می شوی که نمی دانی اسمشان چیست. حتی نمی دانی میوه و بر دارند یا نه! حتی نمی دانی سمی هستند یا نه. اما دیدن آنها و عکس انداختن کنار آن ها یک افتخار و لطف است. در این مسیر اگر دقت کنی، بیشتر درختان برای افراد غیر بومی نا آشناست. 

 

طعم لذت بخش تمشک های جنگلی

وقتی که در حال رد شدن از مسیر بودیم به انواع و اقسام درختان برخورد می کردیم اما تنها چیزی که برایم آشنا بود و از دیدنش ذوق کردم درختچه های تمشکی بود که میوه های سبز و صورتی و قرمزش به وفور در آن چشمک می زدند. اگر تو نیز به این مسیر رسیدی می توانی چند تا از این تمشک هایی که مربوط به جنگل آزاد هستند را بچینی و میل کنی و در میان این جنگل انبود طعم بی نظیر تمشک جنگلی را بچشی

جاذبه گردشگری شمال آبشار گزو امام زاده 3 بزرگوار

 

قارچ های سمی که باید حتما در عکس بیفتند 

هر چند مطمئن هستم که تمشک جنگلی یک شکل و شمایل دارد و می توانم به راحتی آن را میل کنم چون به آن حساسیتی ندارم اما در مسیر به بوته های کوچکی نیز برخورد می کردیم که نزدیک شدن به آن ها کاملا ریسک داشت. مثلا قارچ هایی که بیشتر به قارچ سمی شباهت داشتند به وفور در مسیرمان دیده می شد. 
شما نیز دقت کنید که در این مسیر نباید به هر گیاه و بوته ای دست زد چرا که شما قرار است زنده بمانید تا از این جاذبه زیبایی که منتظرتان است دیدن کنید. 

  آبشار گزو

 

دریاچه لفور هم که لطف خاصی دارد 

وقتی در حال گذشتن از مسیر جاده خاکی به سمت آبشار هستید ممکن است در مسیر خود، به دریاچه هم گذرتان بیفتد. این جا جایی است که دلت می خواهد ساعت ها در آن استراحت کنی و از دریاچه لذت ببری. 
اما از ان جا که به هدف آبشار به راه افتاده ای باید خودت را جمع و جور کنی و سریع تر راه بیفتی. 

 

کم کم سرو کله آبشار گزو پیدا می شود

چیزی که هیجان انگیز است این است که در میانه راه و مخصوصا وقتی در جنگل ها هستی، آب راهه ها و رودهایی را می بینی که با برخورد به سنگ ها و ریزش از ارتفاعات کوتاه آبشار های کوچکی را به راه انداخته اند. معمولا در کنار این مکان ها می توان بساط استراحت را پهن کرد. می توان چادر بنا کرد و کمی آسود. 
اما این آبشارهای کوچک نشان از جایی برتر به نام آبشار گزو دارند. پس کمی تحمل کنید و به جلو بروید. 
این مسیر انقدر لذت بخش و جذاب است که از همراهان خود ممکن است عقب بیفتی یا حتی خیلی جلو تر از ان ها سیر کنی. 

  آبشار گزو

 

رسیدن به دامنه آبشار گزو 

وقتی که به آبشار گزو می رسی، عظمت را حس می کنی. مخصوصا اگر از آب گیر پایین آن رد شوی و درست زیر آن تور سفید جذاب قرار بگیری، می توانی به سادگی تحیر و لذت در ذهنت را با هم بیامیزی. 
محال است کسی وارد این بخش شود و عکسی نیندازد تا بتواند با کوچک جلوه دادن قد و قامتش، بگوید که آبشار 75 متری زیبای مازندران یعنی چه!
پس دوربین را با خود ببرید و لحظات زیبا را شکار کنید. 
هنگامی که ما به این مسیر پایان دادیم و به آبشار گزو رسیدیم، افراد خوش ذوق و ریسک پذیری را دیدیم که در کنار آبشار در حال سنگ نوردی بودند و برخی نیز در همان دامنه چادر بنا کرده بودند. 
آیا می توانی لذت حضور در کنار این آبشار در چادری که در آن دراز کشیده ای را حس کنی؟ 
وقتی که از دیدار این آبشار حسابی لذت بردی بهتر است که به پایین دامنه بروی و روی سنگ هایی که آبشارک ها از کنار آن رد می شوند باییستی، لم بدهی یا دراز بکشی و یا حتی ژست بگیری و  عکس بیندازی و لذت آن را ببری. 

  آبشار گزو

 

امکانات لازم برای حضور در دامنه آبشار گزو 

درست نمی دانم تو برای چه مدت زمان میخواهی پای آبشار گزو بمانی اما برخی از افراد اقدام به بنا کردن چادر برای یک روز کامل یا حتی شب می کنند که البته کمی ریسک پذیر است. 
اما می توانی برای چند ساعتی خستگی راه را در زیر سایه های درختان سر بر هم کشیده سپری کنی 
و با پهن کردن وسایل استراحت نظیر زیلو و زیر انداز، روی خاک و خل های خیس و نم دار، عطر خوش گیاهان جنگلی و هوای پاک را استشمام کنی. 

  آبشار گزو
اما برای این که سفرتان امن تر باشد موارد زیر را به همراه داشته باشید
1.    لباس گرم 
2.    زیر انداز با کاور نایلونی ( برای جلوگیری از عبور رطوبت )
3.    چادر مسافرتی
4.    کفش مناسب پیاده روی در جنگل
5.    کمی خوراکی 
6.    چراغ قوه
7.    کمی وسایل اورژانسی مثل چسب و غیره 

 

دل کندن از آبشار گزو و بازگشت به محل امام زاده 3 بزرگوار

بهترین کار این است که ظهرگاه برای رسیدن به آبشار گزو از امام زاده 3 بزرگوار حرکت کنید تا بتوانید حداقل چند ساعت را در کنار آبشار حضور داشته باشید. مخصوصا اگر در فصل پاییز به این محل می ایید بهتر است که قبل از ظهر به آبشار برسید چرا که باید یکی دو ساعت قبل از تاریک شدن هوا، از این آبشار زیبا دل بکنید و به محل امام زاده برگردید. 

  آبشار گزو

اگر شب هنگام و در تاریکی بخواهید بازگردید، ممکن است کمی ترس بر شما غالب شود و یا این که، راه را گم کنید بنابراین استفاده از چراغ قوه در این موقع اهمیت پیدا می کند. 
البته اگر شورو نشاط جوانی تان اجازه می دهد تا در این مسیر خاص شبانگاه حرکت کنید، باز هم به اختیار خودتان است

اما وقتی همراه با خود خانواده را به دیدار از آبشار برده اید بهتر است که مراعات کنید

  آبشار گزو

 

نکاتی در مورد مسیر رفتن به آبشار گزو 

امنیت امام زاده 3 بزرگوار و آبشار گزو چگونه است؟

معمولا همه جا همه نوع انسانی یافت می شود اما این بدین معنی نیست که بخواهیم بگوییم که آبشار گزو و یا امام زاده نا امن هستند.

اما همیشه رعایت کردن و هشیار بودن شرط عقل است. 

 

با چه خودرویی به آبشار گزو و امام زاده برویم؟

این که از چه خودرویی برای طی این مسیر استفاده کنید، کمی به وضعیت آب و هوا ارتباط دارد.

مثلا در روزهایی که هوا صاف و ابری است و خبری از بارش نیست، پراید هم می تواند جوابگوی شما باشد. 
اما اگر نم نم بارش را تجربه کردید با خودروهای قوی تر مثل سمند و پژو نیز می توانید مسیر را طی کنید. اما در بارش های شدید، معمولا باید خودرهای آفرود داشته باشید. 
معمولا تجربه شده که تا پایان آبان ماه از بارش های شدیدی که شما را ممکن است زمین گیر کند و در دل جنگل به دردسر اندازد، خبری نیست.

بنابراین می توانید برنامه ریزی سفر خود را با توجه به این نکات در نظر داشته باشید. 

  آبشار گزو
 اما در مسیر امام زاده تا آبشار، معمولا باید پیاده سفر کنید و بهتر است که گروهی باشید تا بتوانید در صورت بروز مشکلی هوای همدیگر را داشته باشید. 
مخصوصا که در این مسیر حدود 15 دقیقه پیاده روی از 30 دقیقه، با شیب تند همراه است که ممکن است در بارش های شدید شما را اذیت کند.

 

 بهترین مسیر برای رسیدن به آبشار گزو از نظر زیرساخت جاده ای؟

با توجه به این که از مسیر  های مختلفی می توانید به آبشار گزو بروید، اما وجود جاده خاکی های طویل از طریق برخی مسیر ها ممکن است لذت سفر را از شما بگیرد. 
طبق تجربه بهترین مسیر از نظر زیرساخت جاده ای مسیری است که ما از طریق آن از دریا کنار راه افتادیم و به شیرگاه رسیدیم و بعد ادامه مسیر را طبق تابلوهای جاده ای طی کردیم تا به امام زاده رسیدیم.
به گفته محلی ها، این مسیر از جاده بهتری برخوردار است.

  آبشار گزو

اما توصیه های اخر 
اگر قصد دارید، با حضور در بقعه امام زاده، شب را سپری کنید توصیه می کنیم که وسایل لازم نظیر پتو و خوراکی را همراه خود داشته باشید. 
چرا که این مکان تنها شامل سرپناهی است که به مسافران داده می شود و جز سرویس بهداشتی، امکان دیگری برای آن فراهم نیست. 
اگر کودک به همراه خود دارید، وسایل سرگرمی، خوراکی و بهداشتی لازم را به همراه داشته باشید. 
اگر شما هم به آبشار گزو به عنوان یک جاذبه گردشگری فوق العاده در شمال سر زده اید، تجربه سفر خود را با ما درمیان بگذارید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر